Dom parterowy czy piętrowy? Oto jest pytanie! A decyzja w tej sprawie nie jest już taka zupełnie prosta. I sprawa wcale nie dotyczy własnych gustów i potrzeb, chociaż na 100% one pozostają bardzo ważne. O projekcie domu decyduje prawo.

Przede tobie projekt mieszkania dobieramy do działki. Sprawdzamy miejscowy intencja zagospodarowania przestrzennego albo warunków zabudowy określony przez gminę. Poza tym gruntownie analizujemy wymiary parcele i możliwości umieszczenia domu. Wszystko musi być kompatybilne z z Prawem Budowlanym. Własne wymagania i predyspozycje są na miejscu trzecim w kształtowaniu domu. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego decyduje o zagospodarowaniu przestrzeni, może podawać maksymalną powierzchnię do zabudowy działki, określać adekwatny kształt dachu, kąt jego nachylenia, a także ilość pięter w budynku, wysokość budynku , a ponadto szerokość elewacji przedniej domu. Jeśli zastosujemy się do tych wyznaczników, uzyskanie pozwolenia na budowę będzie dużo łatwiejsze. Potem już pozostają jedynie nasze upodobania i potrzeby, które musimy dobrze określić, by zrealizowany projekt domu był realizacją lokalu naszych marzeń. Określmy dokładnie, jak dużo pomieszczeń i jakie potrzebujemy, jaki metraż lokalu będzie najbardziej dla nas funkcjonalny.

Domy parterowe
Domy parterowe są odpowiednie do budowy na większych działkach. Jeśli cenimy lokalizacja wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie, lokale mieszkalne parterowe są dla nas doskonałym rozwiązaniem. Schody to dodatkowe koszty wykończenia wnętrza i bariera dla ludzi starszych i chorych. Innym plusem jest mini czas budowy. Projekty domów parterowych charakteryzują się prostym układem komunikacyjnym. Są funkcjonalnie podzielone na dwie strefy: część dzienną i sypialnianą, które rozdziela hol.

Zalety lokalu z poddaszem użytkowym.
Projekty domów z poddaszem można zrealizować na niewielkiej działce. Takie mieszkania mają również mniejszą powierzchnię dachu, co obniża kategorycznie ich koszt budowy. Plany zagospodarowania przestrzennego w większości wypadków przewidują takie w tej chwili projekty domów jednorodzinnych.