Domy pasywne to domy energooszczędne. Są budowane w wysokim standardzie wznoszenia obiektów budowlanych. Wyróżniają je bardzo dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych. Poza tym w domach pasywnych istniej możliwość zastosowania szeregu rozwiązań, których zadaniem jest zminimalizowanie zużycia energii. Domy pasywne zużywają 8 razy mniej energii, niż domy budowane w technologii tradycyjnej.

Pierwsze domy pasywne powstały w Niemczech. Ich twórcą jest dr Wolfgang Feinst. Idea domu pasywnego zakłada, że do ogrzania nie mogą być użyte paliwa nieodnawialne: gaz, olej, węgiel. Aby taka sytuacja była możliwa, projekt domu musi być tak wykonany, żeby do ogrzania budynek potrzebował mniej niż 15 kWh/m² na rok. Przy niskim współczynniku zapotrzebowania energii cieplnej do ogrzania domu pasywnego wystarczy ciepło ziemi, słońca lub ciepło wytwarzane przez mieszkańców na przykład podczas mycia się, czy gotowania potraw.

Aby dom energooszczędny był zarazem domem pasywnym musi zostać spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim tworząc projekt domu pasywnego, należy wziąć pod uwagę, że jego działanie opiera się na wzajemnej zależności strat i zysków ciepła. Pozyskanie ciepła musi być jak najbardziej optymalne. Natomiast straty muszą równać się niemal zeru, czyli mogą być, ale na minimalnym poziomie. Ciepło do ogrzania budynku pozyskuje się naturalny sposób z wnętrza budynku – ciepło ludzi w nim przebywających, ciepło z takich urządzeń jak kuchenka, piekarnik i innych sprzętów gospodarstwa domowego. Ponadto energię do ogrzania domu pasywnego pozyskuje się ze słońca. Przydatne są przeszklenia południowych fasad domu. Ciepło odzyskuje się również z wentylacji. Stosuje się tu specjalną technologię wymienników w instalacjach. Natomiast straty ciepła są minimalizowane dzięki bardzo dobrej izolacji cieplnej ścian, dachu oraz formę samego budynku. Domy pasywne są domami kompaktowymi. Wielkość nie ma tu znaczenia. Liczy się jakość i ekonomia. Domy pasywne nie są tanie. Jednak oszczędność na energii jest bardzo duża.