Budowa domu jest prawdziwym wyzwaniem. Nie dosyć, że trzeba załatwić mnóstwo pozwoleń i dokumentacji, to jeszcze znaleźć odpowiednie materiały, ekipę, która zrealizuje projekt domu. A budowa trwa i trwa. Jest jednak sposób na szybką budowę domu. Można skorzystać z technologii domów modułowych lub prefabrykowanych.

Nowy dom można wybudować w ciągu jednego sezonu, a nawet kilku dni. Taką możliwość zapewnia metoda prefabrykacji. Budowa domu w tej technologii ma wiele zalet. Przede wszystkim skraca się czas samych prac budowlanych i wykończeniowych. Nie ma przerw technologicznych, które są konieczne przy wznoszeniu budynków metodą tradycyjną. Nie ma też problemu z miejscem magazynowania elementów i materiałów budowlanych, gdyż wszystko jest dostarczane na plac budowy tuż przed rozpoczęciem prac.

Jest kilka metod zbudowania domu w ekspresowym czasie. Jednym z nich jest zastosowanie metody z tzw. szalunkiem traconym. Można również zamówić gotowe prefabrykowane ściany wymurowane już w fabryce. Takie ściany mają gotowe otwory na drzwi i okna. Posiadają nadproża oraz bruzdy na instalacje. Ściany zawsze muruje się zgodnie z projektem domu. Powstaje bardzo precyzyjna konstrukcja wykonana z ciepłej ceramiki. Po przywiezieniu gotowych ścian na plac budowy składa się ją w całość i tak powstaje wymarzony dom. Prace budowlane trwają zaledwie kilka dni i można z powodzeniem zacząć wykańczać budynek i powoli się do niego wprowadzać. Domy prefabrykowane są coraz popularniejsze. W tej technologii powstają domy kilkukondygnacyjne i domy parterowe. Dom parterowy buduje się w ten sposób najszybciej.

Innym rozwiązaniem dla błyskawicznego budownictwa jednorodzinnego są domy modułowe. Projekt domu to kilka wykończonych modułów, które mogą mieścić jedno lub kilka pomieszczeń. Moduły w całości przyjeżdżają na plac budowy. Następnie są zestawiane zgodnie z wcześniejszym projektem domu. Podstawową zaletą domów modułowych jest to, że taki budynek w razie zmiany miejsca zamieszkania, można z powodzeniem zabrać ze sobą.