Tradycyjny w stylistyce dom może być domem nowoczesnym. Stylowa klasyka jest wciąż na topie, dlatego tradycyjny wygląd domu w niczym nie przeszkadza nowoczesnym rozwiązaniom, a wręcz przeciwnie. Dobre projekty domów nowoczesnych z nutą tradycji to prawdziwe wyzwanie dla architektów.

Tradycyjna bryła, spadzisty lub płaski dach, tradycyjny prosty kształt okien i drzwi, taki dom może być budynkiem dwukondygnacyjnym i domem parterowym, ale będzie wyposażony w nowoczesną technologię, dzięki której dom o wyglądzie tradycyjnym stanie się domem nowoczesnym, spełniającym wszelkie wymogi ekologiczne. Będzie to dom zbudowany z materiałów, które zapewnią oszczędność energii, a co za tym idzie taki budynek będzie o wiele tańszy w utrzymaniu niż dom tradycyjny, zbudowany z tańszych i mniej trwałych materiałów. Zawsze jednak zachowa tradycyjne piękno klasycznej bryły.

Projekty domów i ich szczegóły

Obecnie na osiedlach domów jednorodzinnych królują tradycyjne kształty domów. Rzadko pojawiają się futurystyczne budynki, które nie zawsze wszystkim przypadają do gustu. Nie wszyscy też lubią się wyróżniać, dlatego domy nowoczesne – projekty nie muszą być udziwnione, ale są przydatne na przykład w sytuacji, gdy działka ma inny kształt – jest wąska. Wtedy klasyka ustępuje zazwyczaj nowoczesności i tradycji. Dom, bowiem dostosowuje się do jej kształtu i wielkości. W stylu nowoczesnym nie trzeba zachowywać symetrii, ani linii, można dowolnie kreować kształt budynku, jego kolorystykę i rezygnować dowolnie z pewnych jego funkcjonalności na rzecz innych dodanych. Jednak najważniejsze w projekcie domu powinno być to, aby spełniał indywidualne potrzeby jego mieszkańców, był wygodny, zachowując jednocześnie wymarzony wygląd i standard. W projektowanym domu nie będzie mieszkał architekt, ale domownicy, którzy dom ten sobie wymarzyli i chcą w nim spędzić swoje życie. I to ich potrzeby są tutaj najważniejsze.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułProjekty domów i ich szczegóły